Grzegorz Rusak, spiritus movens Bab Pruskich
Poznaliśmy się w okolicach 2003/2004 roku, gdy na zaproszenie Polsko-Amerykańskiego Programu Rozwoju Produktów Lokalnych „Agro-Smak” wziąłem udział w warsztatach grupy roboczej mającej na celu utworzenie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Doktor, opromieniony sławą wieloletniego dyrektora Domu Polonii w Pułtusku był gwiazdą tychże warsztatów Kucharz, gawędziarz i propagator polskiego tradycyjnego jedzenia stał się spiritus movens projektu Mazurski Feniks, w wyniku którego powstały Baby Pruskie
Zaproszony jako ekspert do projektu wniósł nie tylko swoja wiedzę, ale nade wszystko niezwykły koloryt i prawdziwie showmeńskie zdolności.
Na początku lat 90. rozpoczął tłumaczenie książek kucharskich o kuchni polskiej XVIII-XIX wieku z dawnych miar na współczesne. Odtwarzał również zapisane w nich receptury potraw. Promował polską kuchnię szlachecką. Potrafił ubrać się w kontusz i w ten sposób gościom z zagranicy przybliżać polskie obyczaje i tradycje. Promował bliskie memu sercu nalewki, podkreślając, że każda z nich to lekarstwo na jakieś problemy zdrowotne. Jego fascynacja kuchnią polską była do tego stopnia zaraźliwa, ze na sztandarowy produkt Stowarzyszenia Baby Pruskie wybraliśmy , a jakże, stworzenie i wydanie swojej własnej wersji kulinarnej księgi czerpiąc przepisy ze starych polskich wydawnictw
Tak oto powstała, prawdopodobnie największa w Polsce książka kucharska -Kucharz Pruski
Z wykształcenia Grzegorz Russak był lekarzem weterynarii i doktorem nauk rolniczych. Zasłynął jako ogromny zwolennik i propagator tradycyjnej polskiej kuchni. Znany był również ze swoich porywających opowieści o dzikich zwierzętach.
Był autorem programu telewizyjnego „Smaki Polskie”. Miał na swoim koncie również książki kulinarne, a co roku we wrześniu gościł w Kielcach na imprezie Dary Świętokrzyskich Lasów. Podczas niej w samym centrum miasta gotował zupę grzybową, opowiadając przy tym o kulinarnych tradycjach. Jego popisowym daniem był rosół z żubra. Uznawany był za eksperta w dziedzinie obyczajowości szlachty polskiej oraz kuchni staropolskiej, był dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku oraz prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Największą popularność przyniosło mu prowadzenie programu kulinarnego pt. „Ostoja”, który był emitowany przez TVP 2. Prezentowana w nim była polska tradycja i kultura związana z dawną obyczajowością ziemiaństwa. W programie bardzo często poruszany był wątek łowiecki, a także rola przyrody w polskiej kulturze, co nikogo nie dziwiło, gdyż był zapalonym myśliwym.
Doktor Grzegorz Rusak zmarł nagle, na zawał serca, w Puszczy Piskiej, gdzie miał domek myśliwski.
Jak napisali Jego koledzy ze związku łowieckiego 29 września 2018 roku do krainy wiecznych łowów odszedł kolega Grzegorz Russak. Wspaniały myśliwy, kucharz, autor wielu doskonałych przepisów kuchni myśliwskiej. Niech umiłowana knieja wiecznie mu szumi!